Jak zainstalować Windows 11 na starszym komputerze?
Jak zainstalować Windows 11 na starszym komputerze?

Windows 11 wprowadził wiele zmian i nowości funkcjonalnych. Użytkownicy komputerów, które spełniają minimalne wymagania sprzętowe mogą bezpłatnie zaktualizować system do najnowszej wersji. Listę wymagań można sprawdzić na stronie Microsoft pod tym linkiem: https://www.microsoft.com/pl-pl/windows/windows-11-specifications.

Do najważniejszych kryteriów, które musi spełniać komputer stacjonarny lub laptop aby pojawiła się na nim możliwość aktualizacji do Windows 11 należą:

  1. Zainstalowany Windows 10 w wersji 2004 lub nowszej.
  2. Procesor o taktowaniu 1 GHz lub wyższym z co najmniej 2 rdzeniami. Musi to być 64-bitowy procesor z listy lub układ SoC.
  3. Co najmniej 4 GB pamięci RAM.
  4. Minimum 64 GB wolnego miejsca na dysku.
  5. Oprogramowanie układowe UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu (Secure Boot).
  6. Moduł Trusted Platform Module (TPM) w wersji 2.0.
  7. Karta graficzna zgodna z DirectX 12.
  8. Wyświetlacz o rozdzielczości minimum 720p i przekątnej 9 cali.

O ile większość z tych kryteriów jest spełniona przez w miarę nowy sprzęt, o tyle kryterium zgodności procesora może się okazać problemem już w przypadku komputerów mających więcej niż 2-3 lata. Microsoft zastrzega sobie bowiem prawidłowe działanie Windows 11 dopiero na systemach wyposażonych w procesory Intel i-Core ósmej generacji (i kilku modelach z siódmej) i nowszych. Analogicznie rzecz się ma w przypadku układów AMD.

Usługa Windows Update na niezgodnych komputerach nie wyświetli informacji o możliwości zaktualizowania systemu. Mimo tego istnieje jednak furtka, która pozwala na instalację i przetestowanie najnowszego systemu Windows także na starszych urządzeniach. Poniżej przedstawiamy sposób aktualizacji systemu Windows 10 do Windows 11 na komputerach niespełniających minimalnych wymagań systemowych. Co ważne, przeprowadzona w ten sposób aktualizacja pozwala na zachowanie danych użytkownika i zainstalowanych na komputerze aplikacji.

Procedura nie jest trudna i obejmuje zaledwie kilka kroków. Wymaga jednak dokonania zmiany w rejestrze Windows, zatem nie polecamy jej osobom, które nie mają choć podstawowej wiedzy z zakresu jego edycji.

UWAGA: Opisana procedura, choć wykorzystuje metody opisane na stronie Microsoft, nie jest przez producenta nowego systemu polecana. Możliwe jest, że dla komputerów niespełniających minimalnych wymagań sprzętowych producent przestanie udostępniać aktualizacje. Takie informacje pojawiają się też podczas procesu instalacji i aby przejść dalej musimy świadomie wyrazić na nie zgodę.

Komputer na przykładzie którego prezentujemy proces to Dell Latitude E7450 wyposażony w procesor Intel Core i5 piątej generacji i moduł TPM w wersji 1.2. Nie spełnia on zatem minimalnych kryteriów aby system został automatycznie zaktualizowany do Windows 11.

Przed przystąpieniem do instalacji najnowszej wersji Windows upewnijmy się, że mamy zainstalowany Windows 10 w wersji co najmniej 2004, czyli 20H2 (build 19042) - jest to aktualizacja z października 2020 roku.

1. Sprawdzanie kondycji komputera

Aby sprawdzić zgodność naszego komputera z minimalnymi wymaganiami do instalacji Windows 11 należy skorzystać z udostępnionego przez Microsoft oprogramowania Sprawdzanie kondycji komputera (PC Healt Check) dostępnego do pobrania ze strony https://aka.ms/GetPCHealthCheckApp

Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji, klikając przycisk Sprawdź teraz uruchomimy test zgodności z Windows 11.

Sprawdzanie kondycji komputera

2. Wynik testu zgodności - komputer nie spełnia wymagań systemu Windows 11

Jak można się było spodziewać, kilkuletni już komputer nie spełnia wymagań najnowszego systemu. Narzędzie znalazło nieobsługiwany procesor i nie wykryło żadnego modułu TPM, mimo że komputer jest wyposażony w TPM 1.2.

W naszym przypadku moduł TPM jest wyłączony w UEFI komputera. W następnym kroku uaktywnimy go i włączymy bezpieczny rozruch.

Komputer nie spełnia obecnie wymagań systemu Windows 11

3. Aktywacja TPM i Secure Boot

Aby włączyć moduł TPM i funkcję bezpiecznego rozruchu należy uruchomić komputer ponownie i podczas startu wejść do menu UEFI. Sposób wejścia do ustawień UEFI jest różny dla każdego producenta sprzętu. Czasem różni się też pomiędzy seriami sprzętu tego samego dostawcy. Ustawienia oprogramowania układowego (dawniej BIOS, obecnie niemal zawsze UEFI) uruchamia się zwykle przez naciśnięcie jednego lub kombinacji kilku klawiszy podczas startu komputera. W komputerach stacjonarnych jest to często klawisz [Del] lub [Esc], w laptopach [Del], [Esc], [F1], [F2], [F10] lub [F12].

W naszym przypadku (laptop Dell Latitude) do ustawień dostaniemy się przez wciśnięcie [F2] kiedy na ekranie pojawi się logo Dell.

Umiejscowienie i nazwa opcji odpowiedzialnych za włączenie modułu TPM i funkcji bezpiecznego rozruchu także mogą się różnic. Najlepiej sprawdzić to w instrukcji obsługi lub po prostu przejrzeć wszystkie zakładki UEFI. W biznesowych laptopach Dell ustawienia TPM znajdziemy w gałęzi "Security -> TPM Security". Włączamy opcje jak na zdjęciu poniżej. Najważniejsze z nich to "TPM Security" oraz "Activate". Włączenie PPI pozwala dodatkowo na wyczyszczenie pamięci TPM z poziomu systemu operacyjnego (opcja przydatna w rozbudowanych środowiskach korporacyjnych, gdzie zarządzanie poświadczeniami i kluczami odbywa się w sposób scentralizowany).

włączanie TPM

Opcja bezpiecznego rozruchu w laptopach Dell jest wydzielona jako oddzielna gałąź w UEFI. Przechodzimy więc do "Secure Boot" i wybieramy "Enabled".

włączanie Secure Boot

4. Przygotowanie nośnika instalacyjnego

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie nośnika instalacyjnego, z którego zainstalujemy Windows 11. Najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z udostępnionego przez Microsoft narzędzia Media Creation Tool. Można je pobrać ze strony https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows11 w sekcji "Tworzenie nośnika instalacyjnego systemu Windows 11".

Po pobraniu i uruchomieniu narzędzia musimy zaakceptować postanowienia licencyjne.

Media Creation Tool - Windows 11

W kolejnym kroku wybieramy interesującą nas  wersję językową i system. Domyślnie wybrane są opcje zgodne z obecnie zainstalowanym systemem operacyjnym. Jeśli pracujemy na systemie w wersji angielskiej, taka opcja zostanie wybrana. Aby przeprowadzić aktualizację obecnego systemu Windows 10 do Windows 11 z zachowaniem plików i zainstalowanych programów koniecznie pozostawmy domyślny wybór. W przeciwnym razie możliwe będzie tylko zainstalowanie systemu od zera (bez danych użytkownika).

Media Creation Tool - wybór języka

Następnie wybieramy nośnik na jakim chcemy zapisać pliki instalacyjne systemu Windows 11. Najwygodniejszą opcją będzie umieszczenie ich na pamięci USB. W tym celu musimy wcześniej przygotować napęd zawierający około 8 GB wolnego miejsca.

Media Creation Tool - nagrywanie na USB

5. Uruchomienie instalatora

Mając gotowy nośnik instalacyjny możemy użyć go zarówno do aktualizacji systemu już zainstalowanego na komputerze lub do instalacji "od zera" na nowej maszynie.

W celu aktualizacji uruchamiamy plik setup.exe z przygotowanego nośnika USB.

Instalator Windows 11

W przypadku komputera, który nie spełnia wymagań opublikowanych przez Microsoft, instalator wyświetli na stępujący komunikat.

Komputer nie spełnia wymagań Windows 11

6. Zmiany w rejestrze

O ile na zgodnym komputerze instalator uruchomi się bez problemów i pozwoli na aktualizację systemu do Windows 11, o tyle na maszynie, która nie spełnia minimalnych wymagań konieczne jest zastosowanie niewielkiej zmiany w rejestrze systemu. Dodany do rejestru wpis informuje instalatora, aby pominął sprawdzanie zgodności komputera z Windows 11.

Uruchamiamy Edytor rejestru z prawami administratora. W tym celu klikamy Start i wpisujemy "regedit.exe" (bez cudzysłowu). Klikamy prawym klawiszem na znalezionym elemencie i wybieramy "Uruchom jako Administrator".

Następnie przechodzimy do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\MoSetup. Jeśli taki klucz nie istnieje, należy go utworzyć.
W otwartym kluczu tworzymy nową wartość typu "Wartość DWORD (32-bitowa)".
Nadajemy jej nazwę AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU i wartość 1.

Zamykamy Edytor rejestru i uruchamiamy komputer ponownie.

Dodanie wartości AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU

7. Instalacja Windows 11

Po restarcie ponownie uruchamiamy instalator systemu Windows 11 z przygotowanego wcześniej napędu USB i akceptujemy warunki licencji.

Instalacja Windows 11

Program instalacyjny sprawdzi, czy nie jest dostępna nowsza wersja pakietu instalacyjnego i w razie potrzeby pobierze niezbędne aktualizacje.

Instalacja Windows 11 - pobieranie aktualizacji

Po pobraniu aktualizacji instalator sprawdzi zgodność systemu z minimalnymi wymaganiami. Na komputerze, który nie spełnia wymagań wyświetlony zostanie monit z ostrzeżeniem. W pełni świadomi ograniczeń wiążących się z instalacją Windows 11 na niezgodnym sprzęcie możemy wybrać przycisk "Zaakceptuj".

Akceptacja warunków instalacji Windows 11

Wybór na kolejnej karcie jest istotny ze względu na zachowanie danych użytkownika. Jeśli zależy nam na aktualizacji systemu z zachowaniem zainstalowanych aplikacji i dokumentów użytkownika należy upewnić się, że wybrana jest opcja "Zachowaj pliki osobiste i aplikacje".

Instalacja Windows 11 z zachowaniem danych użytkownika i aplikacji

Po wybraniu przycisku "Zainstaluj" zacznie sią faktyczna faza instalacji systemu. W zależności od konfiguracji i zainstalowanego oprogramowania, podczas tego procesu komputer może zostać kilkukrotnie uruchomiony ponownie. Czas instalacji również zależy od konfiguracji komputera. Na szybkim dysku SSD Windows zainstaluje się w kilkanaście minut, na starszym HDD nawet w kilkadziesiąt.

Instalator Windows 11

8. Koniec instalacji

Na tym można by w zasadzie zakończyć poradnik instalacji, bowiem po kilku restartach komputer uruchomi się z zainstalowanym systemem Windows 11. Już na pierwszy rzut oka różni się on od Windows 10 - na użytkownika czekają umieszczone centralnie menu, zmieniony wygląd okien, zmodyfikowany panel ustawień i wiele innych nowości.

Zainstalowany Windows 11

Na naszym testowym komputerze, mimo wcześniejszych ostrzeżeń o braku wsparcia, usługa Windows Update bez problemów znalazła i pozwoliła na instalację dostępnych aktualizacji. Utrzymywanie systemu w jak najbardziej aktualnym stanie pozwala na zachowanie stabilności pracy i chroni przed zagrożeniami naprawianymi przez udostępniane łatki.

Windows 11 - usługa Windows Update

Wśród oferowanych w naszym sklepie laptopów poleasingowych znajdziecie modele zgodne z Windows 11. Wybrane konfiguracje możecie zamówić z zainstalowanym Windows 10 lub Windows 11. Komputery mają zainstalowane wszystkie sterowniki, niezbędne oprogramowanie producenta i są gotowe do pracy.

Infolinia:

Telefon: (22) 266 88 16

Email: bok@laptopmarket.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium